DÜNYA BANKASI, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINI FONLADI!

0

Dünya Bankası’nın (World Bank) Çin’e, Doğu Türkistan’daki toplama kampları için hibe verdiği öğrenildi.

Dünya Bankası’nın “Xinjiang Teknik ve Mesleki Eğitim-Öğretim” programı adı altında Çin’in Doğu Türkistan’da açtığı toplama kamplarına 50 milyon dolar hibe verdiği ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri “Yürütme Kongresi Çin Komisyonu” bu skandalı basına duyurdu. Temsilci James P. McGovern ve Senatör Marco Rubio, Dünya Bankası Başkanı David Malpass’a konu ilgili bir mektup yolladılar. Mektupta Çin’in toplama kamplarına yönelik hibenin neden verildiği soruldu.

Mektupta Dünya Bankası’nın toplama kamplarına ve bölgede bulunan etnik azınlıklara yapılan baskılara devam edip etmeyeceği sorularak, “Eğer Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Çin hükûmetine fon verilmeye devam edilecekse lütfen bunun nedenini bizimle paylaşınız” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Dünya Bankası’nın eski çalışanlarından olan Bert Hofman, hibenin verildiği dönemde yapılan araştırmalarda fonun toplama kamplarında kullanılacağına dair bir ihtimale rastlamadıklarını belirtti. Hofman’ın bu açıklaması Dünya Bankası’nın imza attığı skandalın boyutlarını daha da arttırdı. Birçok uzman Çin’e verilen fonların toplama kamplarında kullanılmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini belirtti.

QHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *