BİRLEŞİK KRALLIK DIŞİŞLERİ BAKANI HUNT: DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINA DAİR İDDİALAR DOĞRU

0

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Doğu Türkistan’a giden diplomatların toplama kamplarına dair raporlarının doğru olduğunu belirttiklerini aktardı. Hunt, konuyla ilgili endişelerini Çinli mevkidaşına bildirdiğini ifade etti.

(Kırım Haber Ajansı İnternet Sayfasından Alınmıştır)

ÜRÜMÇİ (QHA) 31 EKİM 2018 –

Doğu Türkistan’ı ziyaret eden Birleşik Krallık diplomatları, yetkili makamlara toplama kamplarının varlığını doğrulayan raporlar iletti.

Birleşik Krallık parlamentosunda Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’ı ziyaret eden diplomatların raporlarına yer verildi. Jeremy Hunt parlamentoda şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu raporları büyük bir endişe içerisinde inceledik. Ağustos ayı içerisinde Doğu Türkistan bölgesini diplomatlarımız ziyaret etti. Diplomatlarımız toplama kamplarının varlığı hakkındaki raporların doğru olduğu noktasında hemfikirler. Ben bu konuyu Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştüm. Bu konu hakkındaki var olan endişelerimiz devam ediyor.” 

Doğu Türkistan, İngiliz basınında da geniş yer buluyor. BBC geçtiğimiz hafta Doğu Türkistan’a dair en güncel ve kapsamlı haberi okurlarına sunmuştu. Ayrıca, Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve Türk çocuklarının zorla devlet yetimhanelerine alınmaları basında geniş yankı uyandırmıştı.

QHA

Haber Kaynağı:

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/birlesik-krallik-disisleri-bakani-hunt-dogu-turkistan-daki-toplama-kamplarina-dair-iddialar-dogru/174629/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *