İngiltereden Çin’e Trilyon Dolarlık Tazminat Davası

0
İngiltereden Çin’e Trilyon Dolarlık Tazminat Davası


İngiliz dış politikası düşünce kuruluşu Henry Jackson Derneği, Çin’in Kovid-19’un dünya üzerindeki ekonomik etkisinden sorumluluğu olduğu yönünde rapor hazırlandı. Raporda Çin hükûmetinin uluslararası sağlık sorumluluklarını ihlal ettiğine dair deliller de sunuldu. Küresel olarak 1 milyon 300 binden fazla insanı enfekte eden, 70 bin kişinin de ölümüne sebep olan korona virüsün İngiltere, ABD ve Japonya da dâhil olmak üzere G7 ulus grubuna 3,2 trilyon sterline mal olduğu belirtilen raporda bu zararların Çin’den tazmin edilmesinin yolları anlatıldı.

Son günlerde BM’ye ve Uluslararası Adalet Divanına gitmek de dahil olmak üzere bir dizi muhtemel yollardan Çin’e yönelik tazminat davaları gündemde. Açılacak davaların hepsinde de Çin Komünist Partisinin en kötü haberleri dış dünyadan gizlemeye çalıştığı ve hastalığın yayılmasına sebep olduğu yönünde. Eğer Çin Covid-19’dan sorumlu tutulursa ülkeler, Pekin’den kanuni olarak trilyonlarca dolar talep edebilir. Raporda, Çin hükûmetinin hastalığı erken ele alması ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) yeterli bilgi vermemesi, Pekin yönetiminin imzaladığı ve yasal olarak mecburi tuttuğu bir anlaşma olan Uluslararası Sağlık Tüzüklerinin (UST) Altıncı ve Yedinci Maddelerini ihlal ettiği iddia edildi. Bu ihlaller, salgının çıkış yeri olan Vuhan’ın dışına hızla yayılmasına yol açtı.

23 Ocak 2020’de insandan insana bulaşma bilgisine rağmen beş milyon insanın bölgeden ayrılmasına müsaade etti.

G7 ÜLKELERİ 4,11 TRİLYON DOLAR ZARARDA

Uluslararası hukukun ihlallerinin bir sonucu olarak Çin’in yol açtığı zarar sadece G7 ülkelerinde 3,2 trilyon trilyon £’a (4,11 trilyon $) kadar çıkabilir. İngiltere’nin resmî olarak ilan edilen devlet harcamalarına bağlı olarak 351 milyar £ (449 milyar $) değerinde zarar talep edebilecek. Aynı şekilde ABD’nin 933,3 milyar £ (1 trilyon 200 milyar $), Kanada 47,9 milyar £ (59 milyar $) ve Avustralya 29.9 milyar £ (37 milyar $) talep edebilir.

ON BEŞ VEKİLDEN MEKTUP

İngiltere’deki 15 Muhafazakâr Parti milletvekili memtupta : hükûmetin Çin ile ilişkisini   yeniden düşünmeye çağırıyoruz.

kaynak: https://www.express.co.uk/news/uk/1265235/Coronavirus-uk-news-boris-Johnson-china-compensation-fee-henry-Jackson-society

https://www.express.co.uk/news/uk/1265235/Coronavirus-uk-news-boris-Johnson-china-compensation-fee-henry-Jackson-society

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *